SCHNEIDER TSX QUANTUM 140MSC10100 SINGLE AXIS MOTION MODULE140MSC10100
Shenzhen Viyork Technology Co., LTD
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
Brand Name : Schneider
Model Number : 140MSC10100
Certification : CE
Place of Origin : France
MOQ : 1 PC
Price : 1-500USD
Payment Terms : T/T, Western Union
Supply Ability : 30 PCS/ PER Month
Delivery Time : 2-3 days
Packaging Details : original box
Brand : Schneider
Model : 140MSC10100
range of product : Modicon Quantum automation platform
Origin Of Country : France
resistance to electromagnetic fields : 9.14 V/m (10 V/m) 80...1000 MHz IEC 801-3
ambient air temperature for operation : 32…140 °F (0…60 °C)
Contact Now
Quick Details:
  • SCHNEIDER ELECTRIC
  • MODICON
  • 140-MSC-101-00
  • 140MSC10100
  • DISCONTINUED BY MANUFACTURER
  • MOTION CONTROLLER MODULE ENC/RES 1AXIS
  • One Year warrabty
SPECIFICATION
Manufacturer
Schneider Electric
Series
Modicon Quantum
Module format
Standard
Product or component type
Single axis motion module
Encoder type
Differential
Number of axis
1 real
1 remote
Axis function
Automatic control of linear, rotary, or continuous axes
Synchronization of master/slave speed and position
Axis positioning range
4294967296 points
Axis positioning range units
Inches
Mm
Other units
Acquisition speed
1...4294967296 points
Axis speed units
Counts/S
Inches/S
Mm/S
Rpm
Axis update
1 ms position loop
0.5 ms speed loop
Maximum system accuracy
0.5 arc/min encoder dependant
Axis motion
28 traversing programs
650 flash memory commands
Absolute movement
Continuous movement
Homing movement
Relative movement
Checks
Encoder interface
Logical stops
Loop position control
Point window
Position captures (stops)
Register words
3 input words
4 output words
Encoder voltage
5 V +/- 20 %
Encoder impedance
500 Ohm
Incremental encoder frequency x1
<= 500 kHz
Incremental encoder frequency x 4
<= 2000 kHz
Analogue output type
Bipolar output +/- 10...24 V 11 bits + sign servo interface
Discrete output type
Drive enable output <= 30 V
Auxiliary output 3 24 V 150 mA
Drive enable output 24 V 500 mA servo interface
Discrete input type
Auxiliary input 7 24 V
Drive fault input 5 V TTL servo interface
Dry contact OT input
Analogue input range
+/- 10...24 V 30000 Ohm auxiliary input
Analogue output range
+/- 10...24 V 11 bits + sign 0.003 A auxiliary output
Position capture time
250 ms high speed input
Impulse duration
25 ms high speed input
Time between capture
>= 20 ms high speed input
Communication port protocol
Modbus Serial line slave RS232D 300..9600 bit/s
Local signalling
1 digital indicator Modbus plus status
3 LEDs output status
7 LEDs input status
Electrical connection
1 connector SUB-D 50 connection to servo drive
1 connector SUB-D 9 RS232D Modbus link
Current consumption
1000 mA 5 V DC rack
500 mA 24 V DC external power supply